دوره 15، شماره 1 - ( 2-1397 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 34-46 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khajavi S, Ebrahimi Ghavam Abadi L. Study of relationship between occupational accidents risk perception Of gas stations workers in Ahvaz City with the HSE management performance in fueling stations in 2016. ioh. 2018; 15 (1) :34-46
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-1999-fa.html
خواجوی سعید، ابراهیمی قوام آبادی لیلا. بررسی ارتباط بین درک ریسک حوادث شغلی کارکنان پمپ بنزین های اهواز با عملکرد مدیریت HSE جایگاه ها در سال 1395. سلامت كار ايران. 1397; 15 (1) :34-46

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-1999-fa.html


دانشگاه آزاد ، leilaebrahimy@yahoo.com
چکیده:   (846 مشاهده)

زمینه و هدف: وقوع حوادث ناشی از کار هر ساله تأثیر بسزایی بر بهره وری کارگران و در نهایت بر اقتصاد جامعه می گذارد. برآورد شده هر سال دو میلیون کارگر در سرتاسر دنیا به دلیل حوادث ناشی از کار فوت می کنند و تقریباً 100 میلیون حادثه شغلی هر سال در سراسر دنیا اتفاق می افتد. درک ریسک به عنوان زیر مجموعه ای از فرهنگ ایمنی تصویر لحظه ای ادراکات ایمنی افراد از سازمان را نشان می دهد. از آنجا که به عنوان یک واقعیت، تحقیقات نشان داده که درک ریسک حوادث شغلی رفتار ایمن را به صورت مستقیم و غیر مستقیم متأثر می کند، هدف از این تحقیق، بررسی رابطه میان درک ریسک حوادث شغلی کارکنان شاغل در جایگاه های سوخت گیری با عملکرد مدیریت HSE جایگاه های شهر اهواز در سال 1395 می باشد.

روش بررسی: با استفاده از تکنیک PHA، تعداد 54 موقعیت خطرناک شغلی در پمپ بنزین شناسایی گردید. سپس، پرسشنامه درک ریسک حوادث شغلی در مقیاس 5-1 لیکرت در میان 92 نفر از کارگران پمپ بنزین توزیع گردید. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS 19 آنالیز گردید. همچنین، عملکرد مدیریت HSE پمپ بنزین ها با استفاده از تکنیک BSC ارزیابی شد و برای بررسی رابطه میان درک ریسک حوادث شغلی با عملکرد مدیریت HSE از آنالیز رگرسیون خطی چند متغیره استفاده گردید.

یافته ها: نتایج حاصل از تحقیق نشان داد که درک ریسک کارگران در سطح خوب 2/72 درصد و عملکرد مدیریت HSE پمپ بنزین ها در سطح خوب 65 درصد می باشد و در نهایت مشخص شد ارتباط میان درک ریسک حوادث شغلی و عملکرد مدیریت HSE یک رابطه معنادار و مثبت است و هر چه افراد درک بهتری از خطر داشته باشند، نمره عملکرد مدیریت HSE افزایش خواهد یافت.

نتیجه گیری: بر اساس نتایج به دست آمده، مشخص گردید که درک ریسک مثبت با کاهش مواجهه با خطرات مرتبط است. همچنین مدیریت HSE می تواند بر روی بهبود درک ریسک در محیط کار مؤثر باشد. این مطالعه چارچوبی جهت برنامه ریزی های کلان مدیران HSE به منظور حفاظت از کارگران و پیشگیری از وقوع حوادث شغلی را فراهم می آورد.

متن کامل [PDF 782 kb]   (146 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: HSE
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb