دوره 16، شماره 3 - ( 6-1398 )                   جلد 16 شماره 3 صفحات 84-95 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

khakkar S, Choobineh A, Salmani Nodooshan H. Designing, making and Evaluating an Ergonomic Pen to Increase User Comfort and Improve Posture of Hands, Wrists, and Fingers. ioh. 2019; 16 (3) :84-95
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-2484-fa.html
خاک کار ساحل، چوبینه علیرضا، سلمانی ندوشن حمید. طراحی، ساخت و ارزیابی نوعی خودکار ارگونومیک بمنظور افزایش راحتی کاربر و بهبود پوسچر دست،‌ مچ دست و انگشتان. سلامت كار ايران. 1398; 16 (3) :84-95

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-2484-fa.html


، salmanyhamid@gmail.com
چکیده:   (2220 مشاهده)
زمینه و هدف: سندروم تونل کارپ (CTS) و کرامپ نویسندگان از جمله آسیب‌هایی هستند که در بین نویسندگان شایع است که می تواند در اثر فعالیت­های حرکتی ظریف بیش از حد همراه با فشار زیاد دست و انگشتان هنگام نوشتن و یا تکنیک­های نامناسب نوشتن رخ دهد. یکی از راهکارهایی که در کاهش صدمات و آسیب‌های اسکلتی- عضلانی (MSDs) اندام های فوقانی موثر است، استفاده از قلم ارگونومیک می‌باشد. استفاده از قلمی که اصول ارگونومیک در طراحی آن رعایت شده باشد، خصوصاً از دوران کودکی، موجب ایجاد چنگش صحیح بدست گرفتن قلم می‌شود و استفاده از آن توسط افراد با سن بالاتر باعث بهبود و اصلاح چنگش شده و با قرار گرفتن اندام­های فوقانی در پوسچر طبیعی، موجب راحتی بیشتر و ایجاد آسیب کمتر می گردد. هدف از انجام این مطالعه طراحی، ساخت و ارزیابی نوع جدیدی از قلم خودکار جهت بهبود پوسچر مچ دست، دست و انگشتان و افزایش راحتی حین نوشتن می‌باشد.
روش بررسی: این مطالعه مداخله­ای در سه فاز الف) طراحی خودکار ارگونومیک، ب) ساخت نمونه اولیه بر اساس داده های آنتروپومتریک و ج) ارزیابی آن­ تعریف و اجرا شد. خودکار جدید ساخته شده با پرینتر سه بعدی با سه نمونه خودکار رایج توسط 28 نفر دانشجو مورد مقایسه قرار گرفت. ابزارهای گردآوری داده­ها شامل مقیاس شبیه ساز چشمی (VAS) جهت ارزیابی میزان راحتی بود و همچنین برای سنجش نیروی درک شده از مقیاس بورگ استفاده گردید. تجزیه و تحلیل داده­ها به وسیله نرم افزار SPSS نسخه 21 صورت گرفت.
یافته­ها: میانگین سن و ساعت استفاده روزانه از خودکار در افراد مورد مطالعه به ترتیب 41/3±17/22 سال و 22/1±83/5 ساعت محاسبه شد. ماکت خودکار جدید مطابق با ایده مد نظر در 5 سایز برای صدک های 5، 25، 50، 75 و 99 ساخته شد و نمونه اولیه طرح با استفاده از پرینتر سه بعدی پرینت شد. بیشترین میزان راحتی در بین چهار خودکار مورد ارزیابی، مربوط به خودکار ارگونومیک به میزان 95/0 ± 35/8 محاسبه شد. همچنین خودکار ارگونومیک دارای کمترین استرس فیزیکی درک شده (به میزان 0/2± 42/9) در مقایسه با سه خودکار دیگر بود.
نتیجه گیری: نوع جدیدی از خودکار برای بهبود پوسچر دست حین نوشتن طراحی، ساخته و ارزیابی شد. بر اساس نتایج این مطالعه، طرح جدید خودکار به تصحیح چنگش کمک می­کند. نتایج این مطالعه نشان داد که خودکار طراحی شده جدید دارای راحتی و ​​سهولت بیشتری حین استفاده (نوشتن) بوده و از تعادل بیشتری نسبت به سایر خودکارهای مورد ارزیابی برخوردار می‌باشد. همچنین تنش فیزیکی کمتری را حین نوشتن، نسبت به سایر خودکارهای مورد ارزیابی به کاربر وارد می­کند. به عبارت دیگر، خودکار ارگونومیکِ طراحی شده، با خصوصیت­هایی خاص نظیر فرم و شکل ظاهری متفاوت و طراحی در سایزهای مختلف جهت ایجاد تناسب و تطابق هر چه بیشتر با دست هر فرد، موجب افزایش راحتی و کاهش استرس وارد شده به فرد حین نوشتن گردید. استفاده از مدل جدید خودکار ارگونومیک می­تواند در دراز مدت موجب جلوگیری و کاهش آسیب‌های اسکلتی- عضلانی ناحیه مچ و دست مانند سندروم تونل کارپ و کرامپ نویسندگان شود.
متن کامل [PDF 1584 kb]   (466 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: میکرو ارگونومی
دریافت: 1397/5/11 | پذیرش: 1398/3/9 | انتشار: 1398/6/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb