دوره 17، شماره 1 - ( 3-1399 )                   جلد 17 شماره 1 صفحات 1-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MUBABOL.HRI.REC.1398.234

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

amouzadeh E, tirgar A. Content analysis of accupational health thesises of Tehran University of Medical Sciences, Tarbiat Modares, Shahid Beheshti and Iran during 2007-2016. ioh. 2020; 17 (1) :1-10
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-3023-fa.html
عموزاده الهه، تیرگر آرام. تحلیل محتوای پایان نامه‌ های بهداشت‌حرفه‌ای دانشگاههای علوم پزشکی تهران، تربیت مدرس، شهید بهشتی و ایران در سالهای 95-1386. سلامت كار ايران. 1399; 17 (1) :1-10

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-3023-fa.html


، aramtirgar@yahoo.com
چکیده:   (129 مشاهده)
زمینه و هدف:
عدم وجود پایگاههای جامع اطلاعاتی پایان نامه در رشته‌های مختلف را می‌توان یکی از دلایل زمینه ساز مشکلات پژوهشی در هر رشته ای برشمرد. با توجه به عدم دسترسی به اطلاعات دقیق در خصوص پایان نامه‌های پژوهشی رشته مهندسی بهداشت حرفه ای در ایران، این مطالعه توصیفی با هدف تحلیل محتوای پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا رشته بهداشت‌حرفه‌ای در شهر تهران انجام شد. تا با ترسیم شرایط موجود و بررسی برخی از نقاط قوت و ضعف پژوهش های منتج از پایان‌نامه‌ها و همچنین خلأ‌های پژوهشی بپردازیم.
روش بررسی:
تحلیل محتوا روشی استاندارد برای مطالعه و شناسایی ویژگی‌های اطلاعات ثبت شده در اسناد مختلف از جمله پایان نامه‌ها می‌باشد و  از جمله متغیر‌های مورد بررسی در این مطالعه می توان به دانشگاه مجری پایان نامه، جنس و مقطع تحصیلی صاحب اثر، حوزه موضوعی پژوهش، محل اجرای پژوهش، شهر اجرای پژوهش، روش شناسی مطالعه، روش یا ابزار گردآوری داده ها، جامعه و نمونه مورد بررسی اشاره کرد. این مطالعه از میان پایان‌ نامه‌های بهداشت حرفه ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی فعال در شهر تهران انجام شد. جامعه مورد مطالعه در این پژوهش شامل پایان‌‌نامه‌های‌کارشناسی ارشد و دکترا رشته مهندسی بهداشت‌حرفه‌ای موجود در کتابخانه های دانشگاههای علوم پزشکی تهران، تربیت مدرس، شهید بهشتی و ایران بود.
یافتهها:
از بین موضوعات مختلف، عوامل شیمیایی، فیزیکی، ایمنی و بعد از آن با اختلاف بیشتری موضوعات در زمینه ارگونومی، سم شناسی و عوامل بیولوژیکی و در بین شهر‌های انجام پژوهش بیشترین موقعیت جغرافیایی مورد بررسی شهر تهران و پس از آن صنعت پتروشیمی ماهشهر بوده است انتخاب شدند. از نظر مکان اجرای پژوهش بالاترین سهم متعلق به صنعت و پس از آن دانشگاه یا بیمارستان گزارش شده است  و صرف نظر از تعداد فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی بهداشت حرفه ای در دانشگاههای کشور که از این حیث دانشگاه علوم پزشکی تهران حائز بالاترین تعداد بود. نسبت زنان و دختران دانشجو به غیر از دانشگاه علوم پزشکی تهران، در دیگر دانشگاههای بیش از مردان بود. از بین انواع مطالعات در حوزه علوم بهداشتی، مطالعه تحلیلی از نوع  مشاهده‌ای بیشترین استفاده را در بین هر 4 دانشگاه داشت. در آنالیز داده‌ها نرم افزار آماری spss بالاترین استفاده را داشت.
نتیجه گیری:
با توجه به اهمیت حضور رشته بهداشت حرفه‌ای در صنایع بزرگ و کوچک روند حضور دانشجویان در صنایع و انجام پژوهش‌های مورد نیاز صنایع روند رو به رشدی در این زمینه را نشان می‌دهد. با وجود اینکه پرسشنامه و مصاحبه به عنوان ابزار‌ جمع آوری داده در تعداد قابل توجهی از پایان‌نامه‌ها استفاده شد اما سهم استفاده از ابزار‌های آزمایشگاهی بیشتر بوده است. اختصاص بودجه کافی جهت تهیه تجهیزات لازم برای نمونه برداری و به روز رسانی آنها ضروری به نظر می‌رسد.
 نتایج این پژوهش در مجموع گویای رشد مثبتی در جذب دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی بهداشت حرفه ‌ای نشان می دهد اما پراکندگی تعداد دانشجویان جذب شده، موضوعات انتخاب شده و محل انجام پروژه و در پی آن نمونه‌ها ابزار و روش آماری به کار برده شده نشان دهنده نیاز به مراجعی برای اعلام نیاز‌های پژوهشی به دانشگاهها می‌باشد.
متن کامل [PDF 885 kb]   (32 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مطالعات کمی و کیفی
دریافت: 1398/10/23 | پذیرش: 1399/4/3 | انتشار: 1399/7/2

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb