دوره 10، شماره 5 - ( 2-1392 )                   جلد 10 شماره 5 صفحات 1-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khani Jazani R, Firoozeh M, Kauvosi Dolangar A, Nazari J, Dashti M. Evaluating the Effects of Implementing Participatory Ergonomics on the Quality of Workers' Life in One of the Steel Making Companies in Iran. ioh. 2013; 10 (5) :1-9
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-636-fa.html
خانی جزنی رضا، فیروزه مرجان، کاووسی دولانقر امیر، نظری جلیل، دشتی محمد. بررسی تأثیر اجرای ارگونومی مشارکتی بر کیفیت زندگی کاری شاغلین در یکی از شرکت های فولاد سازی ایران. سلامت كار ايران. 1392; 10 (5) :1-9

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-636-fa.html


دانشکده بهداشت و تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، nazari@yahoo.com
چکیده:   (6079 مشاهده)

 

 

زمینه و هدف: ارگونومی مشارکتی به مفهوم مشارکت فعال تمام اجزای یک سازمان در توسعه و اجرای دانش ارگونومی در جهت ارتقاء شرایط محیط کار، کیفیت، بهره‌وری و ایمنی سازمان می­باشد. یکی از مهمترین اهداف ارگونومی مشارکتی افزایش رضایتمن د ی کارکنان و تبدیل محیط کار به محیطی مناسب با کمترین مخاطرات بر سلامت و ایمنی شاغلین می­باشد. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر اجرای ارگونومی مشارکتی بر کیفیت زندگی کاری شاغلین یکی از شرکت های فولاد سازی ایران صورت گرفته است.

  روش بررسی: این مطالعه به صورت تجربی و از نوع مداخله ای می‌باشد که در سالهای 1389 و 1390 در یکی از شرکتهای فولاد سازی ایران به انجام رسیده است. در این مطالعه برنامه مداخله به صورت مشارکتی در چندین مرحله به اجرا درآمده و ارزیابی وضعیت کیفیت زندگی کاری شاغلین نیز با استفاده از پرسشنامه کیفیت زندگی کاری NIOSH قبل و بعد از انجام مداخله انجام گرفته­ است. تحلیل آماری نتایج با استفاده از نرم افزار SPSS و آمار توصیفی با استفاده از آزمون تی زوجی انجام شده است.

  یافته ها: اگر چه کیفیت زندگی کاری پرسنل، بر اساس میانگین امتیازات کسب شده توسط آنان در پرسشنامه، چه قبل و چه بعد از اجرای برنامه مداخله ای (ارگونومی مشارکتی) در رده خوب می­باشد، تحلیل یافته ها با استفاده از آزمون تی زوجی نشانگر بهبود بارزی از لحاظ آماری در کیفیت زندگی کاری بعد از اجرای برنامه ارگونومی مشارکتی می­باشد(001/0> P ).

  نتیجه گیری : افزایش کیفیت زندگی شاغلین، در نیل به هدف ارتقاء سلامت شاغلین و کاهش میزان حوادث نقش بسزایی دارد، اجرای برنامه ارگونومی مشارکتی با همکاری مدیران صنایع می­توان د گامی مؤثر در راستای دستیابی به رضایت و سلامت نیروی انسانی باشد.

متن کامل [PDF 339 kb]   (3855 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: 1390/12/1 | پذیرش: 1391/9/26 | انتشار: 1393/2/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb