دوره 9، شماره 4 - ( 12-1391 )                   جلد 9 شماره 4 صفحات 71-79 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dehghan N, Choobineh A, Hasanzadeh J. Interventional ergonomic study to correct and improve working postures and decrease discomfort in assembly workers of an electronic industry. ioh. 2013; 9 (4) :71-79
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-962-fa.html
دهقان ناصر، چوبینه علیرضا، حسن زاده جعفر. مطالعه مداخله ای ارگونومیک به منظور اصلاح و بهبود پوسچر کار و کاهش ناراحتی اسکلتی- عضلانی در مونتاژکاران صنایع الکترونیک. سلامت كار ايران. 1391; 9 (4) :71-79

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-962-fa.html


استاد، مرکز تحقیقات علوم بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران ، alrchoobin@sums.ac.ir
چکیده:   (9568 مشاهده)

  زمینه و هدف: اختلالات اسکلتی- عضلانی عمده ترین عامل از دست رفتن زمان کار، افزایش هزینه ها و آسیبهای انسانی نیروی کار به شمار می آیند. در بین عوامل و ریسک فاکتورهای اختلالات اسکلتی- عضلانی ناشی از کار، پوسچر نامطلوب از جمله مهمترین عامل خطر محسوب می شود. مطالعه حاضر با هدف انجام مداخله ارگونومی به منظور کاهش فشار وضعیتی بر نواحی گردن و تنه مونتاژ کاران و کاهش پوسچرهای نامناسب حین کار در یک صنعت الکترونیک انجام شده است.

  روش بررسی: این مطالعه مداخله ای بر روی 81 نفر از مونتاژکاران یک صنعت الکترونیک انجام شده است که با استفاده از پرسشنامه نوردیک و مقیاس نرخ گذاری عددی به منظور ارزیابی ناراحتی بدن قبل و بعد از مداخله (استفاده از لنز بزرگنمایی چشمی) انجام گردیده است. آنالیز نتایج با استفاده از شاخص های آمار مرکزی و آزمون تی- تست مستقل به کمک نرم افزار SPSS نسخه 16 انجام گرفت.

  یافته ها: نتایج مطالعه نشان داد که شیوع علایم اختلالات اسکلتی- عضلانی در نواحی گردن، کمر و شانه و بازو زیاد بوده و درصد بسیار بالایی از افراد مورد مطالعه را در بر می گیرد (بیش از 75 درصد). پس از انجام مداخله، کاهش معنا دارای در شدت ناراحتی نواحی گردن، شانه و بازو، کمر، آرنج و ساعد و نیز کل بدن ایجاد شد (05/0 >p ). نتایج نظر خواهی از مونتاژکاران در مورد سودمندی و کارآیی استفاده از لنز بزرگنمایی نشان داد که بیش از 90 درصد از ایشان استفاده از لنز را موجب تسهیل کار و راحت می دانستند و 89 درصد آنان شرایط کار را هنگام استفاده از لنز بهتر از قبل ارزیابی نمودند.

  نتیجه گیری: در این مطالعه مشخص شد که استفاده از لنز بزرگنمایی چشمی می تواند شدت ناراحتی در نواحی مختلف و همچنین کل بدن را کاهش داده و از این رو پیش بینی می شود بتواند در دراز مدت شیوع اختلالات را به ویژه در نواحی در معرض خطر ابتلا کاهش دهد. یافته ها گویای رضایت مونتاژکاران و موثر بودن کاربرد آن در عملیات تولید است.

متن کامل [PDF 467 kb]   (3342 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: 1392/2/15 | پذیرش: 1392/4/11 | انتشار: 1392/4/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb