دوره 15، شماره 1 - ( 2-1397 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 107-115 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه رازی ، pyasemi@gmail.com
چکیده:   (557 مشاهده)

زمینه و هدف: یکی از عمده­ترین مسایل شغلی که معمولاً به شکل واکنش در برابر فشارهای شغلی و سازمانی در میان کارکنان خدمات انسانی دیده می­شود، پدیده­ی فرسودگی شغلی است. هدف پژوهش حاضر تعیین اثربخشی گروه درمانی به شیوه چند وجهی لازاروس بر ابعاد فرسودگی شغلی کارکنان بود.

روش بررسی: این پژوهش به شیوه­ی نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون- پس آزمون با گروه گواه اجرا شد. جامعه­ی آماری پژوهش شامل کلیه کارکنان شرکت گاز کرمانشاه در سال 92-91 بود که به شیوه هدفمند 30 نفر انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه 15 نفره آزمایشی و گواه گمارده شدند. برای گروه آزمایش 8 جلسه مشاوره گروهی به شیوه چند وجهی برگزار شد. برای جمع­آوری داده­ها از پرسشنامه­ی فرسودگی شغلی مسلش و جکسون استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از تحلیل کوواریانس چند متغیره انجام شد.

یافته­ ها: یافته­ها نشان داد که بین گروه آزمایش وگواه از نظر ابعاد خستگی، عملکرد شخصی و مسخ شخصیت تفاوت معنی­داری وجود دارد و کارکنان گروه آزمایش نسبت به گروه گواه در پس­آزمون به طور معنی­داری، فرسودگی شغلی پایین­تری داشتند (05/0>p). 

نتیجه­ گیری: یافته­های پژوهش حاکی از آن بود که مداخله بر اساس رویکرد  چندوجهی لازاروس روشی مؤثر در کاهش خستگی عاطفی و مسخ شخصیت و همچنین افزایش عملکرد شخصی کارکنان است.

متن کامل [PDF 335 kb]   (117 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فرسودگی شغلی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۰