دوره 15، شماره 1 - ( 2-1397 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 107-115 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه رازی ، pyasemi@gmail.com
چکیده:   (2256 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: یکی از عمدهترین مسایل شغلی که معمولاً به شکل واکنش در برابر فشارهای شغلی و سازمانی در میان کارکنان خدمات انسانی دیده میشود، فرسودگی شغلی است. با توجه به اثرات فرسودگی شغلی بررسی اثر بخشی درمان‌های روان‌شناختی ضروری به نظر می‌رسد. هدف پژوهش حاضر تعیین اثربخشی گروه درمانی به شیوه چند وجهی لازاروس بر ابعاد فرسودگی شغلی کارکنان بود.
روش بررسی: این پژوهش به شیوه­ی نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل اجرا شد. جامعه­ی آماری پژوهش شامل کلیه کارکنان شرکت گاز کرمانشاه در سال 92-91 بود که به شیوه هدفمند 30 نفر انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه 15 نفره آزمایشی و کنترل گمارده شدند. برای گروه آزمایش 8 جلسه مشاوره گروهی به شیوه چند وجهی برگزار شد. برای جمع­آوری داده­ها از پرسشنامه­ی فرسودگی شغلی مسلش و جکسون استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از تحلیل کوواریانس چند متغیره انجام شد.
یافته­ها: یافته­ها نشان داد که بین گروه آزمایش وکنترل از نظر ابعاد خستگی، عملکرد شخصی و مسخ شخصیت تفاوت معنی­داری وجود دارد و کارکنان گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل در پس­آزمون به طور معنی­داری، فرسودگی شغلی پایین­تری داشتند (0/05>p).
نتیجه­گیری: یافتههای پژوهش حاکی از آن بود که مداخله گروه درمانی بر اساس رویکرد چندوجهی لازاروس روشی مؤثر در کاهش خستگی عاطفی و مسخ شخصیت و همچنین افزایش عملکرد شخصی کارکنان است.
 
کلیدواژه­ ها: گروه درمانی چندوجهی، فرسودگی شغلی، کارکنان شرکت گاز.
متن کامل [PDF 335 kb]   (602 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فرسودگی شغلی
دریافت: 1395/12/2 | پذیرش: 1396/10/11 | انتشار: 1397/2/10