دوره 16، شماره 1 - ( 2-1398 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 72-89 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، nazari_j@yahoo.com
چکیده:   (2026 مشاهده)
زمینه و هدف: آنتروپومتــری بعنوان یکی از شــاخه­های فیزیکال آنتروپولوژی از جمله مهمتریــن حیطه­هــای ارگونومــی است که به اندازه­گیــری ابعاد و ویژگی­های بدن انسان (طول، وزن، حجم اندام­ها، فضای حرکتی و زوایای حرکتی هر یک از این ابعاد) می­پردازد. این داده­ها برای تعیین شکل و اندازه ابزار و وسایل، مورد استفاده افراد در محیط کار قرار می­گیرد، تا وسایل، ابزارآلات و ایستگاه­کاری متناسب با ابعاد بدنی شاغلین به جهت افزایش بازده و بهره­وری طراحی و ساخته شود. همچنین این داده­ها می­تواند در انتخاب افراد برای مشاغل و همسان­کردن توانمندی هر فرد با انرژی مورد نیاز شغل محوله استفاده شود. بنابراین اندازه­گیری دقیق ابعاد بدنی و بروز کردن داده­ها در قالب بانک­های اطلاعاتی تن­سنجی (آنتروپومتری)، ضروری است. اگرچه این بانک­های اطلاعاتی پایه و اساس طراحی ارگونومیکی محیط­های کاری و محصولات تولیدی می­باشند. اما انبوه داده­های جمع­آوری شده از ابعاد بدنی و تبدیل آنها به دانش، استفاده از روش­های نوین را ضروری نموده است. داده­کاوی یکی از روش­های نوین بوده که در فضای مدیریت دانش در به دست آوردن اطلاعات نهان به کار گرفته ­شده و توانایی جداسازی بخش مفید اطلاعات و انجام پردازش یکسان روی داده­ها را دارد. لذا مطالعه حاضر جهت شناسایی مهمترین فاکتورهای تفاوتهای نژادی در ابعاد آنتروپومتری کارگران ایرانی با استفاده از درخت تصمیم گیری طراحی و اجرا گردید.
روش بررسی: پژوهش حاضر به عنوان یک بررسی متدولوژیک در زمینه داده­کاوی و استفاده از روش­های دسته­بندی (درخت تصمیم) قابل طرح می­باشد. در پژوهش حاضر، داده­های خام جمع­آوری شده بدنی مشتمل بر 37 بعد از ابعاد 3720 نفر، (3000 مرد و 720 زن) در محدوده سنی60-20 ساله کارگر ایرانی در برگیرنده­ی شش قوم، فارس، ترک، کرد، لر، بلوچ و عرب گردآوری و در مطالعه­ای با استفاده از مدل درخت تصمیم برای شناسایی مهمترین فاکتورهای تفاوتهای نژادی در ابعاد آنتروپومتری بررسی شد. جهت تحلیل داده­ها و اجرای الگوریتم­های داده­کاوی نیز از نرم افزار WEKA (نسخه 3.6.12) استفاده شد.
یافته­ ها: براساس نتایج مطالعه در میان مردان، ارتفاع­ شانه ­نشسته، ارتفاع ­دید ­نشسته، طول­آرنج-نوک انگشتان، پهنای ­شانه­ بین ­دو زائده ­آکرومیون، عرض ­پا و طول سر به ­ترتیب از عامل­های متمایزکننده در دسته­بندی و ایجاد تفاوت­های نژادی در گروه­های مورد مطالعه بودند. درحالیکه در میان زنان عامل­های پهنای­صورت، پهنای ­شانه بین دو زائده آکرومیون و طول آرنج-نوک انگشتان از عامل­های متمایزکننده در دسته­بندی و باعث تفاوت­های نژادی می­باشند.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر می­تواند تاکید مجددی بر سودمندی بکارگیری روش درخت تصمیم برای بررسی تداخلات بین متغیرهای پیشگویی­کننده باشد که می­توان در آن با ترکیب تنوع گره­ها در ساختار کلی، مهمترین عوامل تعیین­کننده نژادی را شناسایی نمود. با در نظر گرفتن هدف مطالعه حاضر و نتایج حاصل از درخت تصمیم، می­توان نتیجه گرفت که فارغ از نژاد، عامل­های تمایزکننده در مردان مربوط به عامل­های تن­سنجی (هیکل) و در زنان مربوط به عامل­های تن­سنجی صورت(زیبایی) می­باشند. براساس نتایج بدست آمده، که عوامل متمایز کننده در مردان و زنان جامعه ایرانی متفاوت از هم بوده، لذا این نتایج بدست آمده می­تواند علاوه برکاربرد در صنایع تولیدی و طراحی، در موارد دیگری همچون تشخیص هویت در پزشکی قانونی، ساخت محصولات ارتوپدی نیز کاربرد داشته باشد.
 
متن کامل [PDF 929 kb]   (419 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: 1396/9/19 | پذیرش: 1397/10/24 | انتشار: 1398/3/11