دوره 16، شماره 6 - ( 11-1398 )                   جلد 16 شماره 6 صفحات 40-52 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

razikordmahaleh L, larijani M. Identification and green grading of jobs in the renewable energy field of the biomass: A grounded theory study. ioh. 2020; 16 (6) :40-52
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-2211-fa.html
رضی کردمحله لادن، لاریجانی مریم. شناسایی و درجه بندی سبز مشاغل در حوزه انرژی تجدیدپذیر بیومس: یک مطالعه گرندد تئوری. سلامت كار ايران. 1398; 16 (6) :40-52

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-2211-fa.html


، doerazi@gmail.com
چکیده:   (911 مشاهده)
زمینه و هدف:آلایندگی سوخت‌های فسیلی و محدودیت منابع آن باعث گرایش به سمت منابع انرژی‌های تجدیدپذیر با پایداری بیشتر و اثرات زیست محیطی کمتر، شده است. یکی از مناسب‌ترین انرژی‌های تجدید‌ پذیر که علاوه بر تجدید‌ پذیر بودن و سازگاری با محیط زیست دارای منافع اقتصادی اجتماعی نیز بوده، انرژی بیومس (زیست توده) بوده و هدف از مطالعه حاضر شناسایی و درجه بندی مدیریت زیست محیطی مشاغل آن می باشد.
روش بررسی: این مطالعه کیفی-کمی بوده، ابتدا مطابق روش کیفی گراندد تئوری، با 50 خبره محیط زیست بصورت نمونه گیری هدفمند (گلوله برفی) مصاحبه نیمه عمیق انجام و در نرم افزار MAXQDA به ترتیب کدگذاری باز، محوری و انتخابی انجام و تجزیه و تحلیل گردید. برای تبیین تئوری زمینه ای، مشاغل سبز به عنوان متغیر مرکزی در نظر گرفته شده و خط اصلی تحقیق با استفاده از یادآورها و دیاگرام ها حول آن تعریف و در نهایت شاخص های سبز منتج شده از آن، تدوین گردید. بر مبنای آنها، پرسشنامه ای محقق ساخته بصورت ترکیبی، بسته پاسخ با طیف لیکرت 5 درجه ای طراحی گردید. به منظور تعیـین روایی پرسشنامه از روش روایی محتوا با الگوبرداری از مـدل لاوشـه استفاده و بـا مرور مطالعات گذشـته دامنـــــه محتـــــوای پرسشنامه که سبز بودن شغل اسـت تعیـین گردیـد و پایایی پرسشنامه، با استفاده از ضریب آلفای کرونباخ برای بررسی سازگاری درونی بدست آمد.
جهت برآورد نتایج مربوط به سبز بودن و درجه آن در مشاغل حوزه انرژی تجدیدپذیر بیومس از تجزیه وتحلیل های آماری آزمون کولموگروف – اسمیرنوف، t تک نمونه ای و آزمون فریدمن توسط نرم افزار آماری SPSS استفاده گردید.
یافته ها: نتایج تحقیق کیفی درباره ساختار شناسایی و اولویت بندی مشاغل سبز حوزه انرژی تجدیدپذیر بیومس در 6 طبقه مفهومی مورد بحث قرار گرفت که عبارت‌اند از: استقرار مطابق زیرساختهای قانونی و تکنولوژیکی شغل سبز به‌عنوان شرایط زمینه (مقوله محیطی)، مشاغل سبز به ‌عنوان پدیده (مقوله محوری)، رفع آلودگی زیست محیطی و کاهش خطرات سلامت جامعه به‌عنوان شرایط علی، مدیریت سبز به‌ عنوان استراتژی عملیاتی (مقوله راهبرد)، توانمندسازی زیست محیطی مشاغل به‌عنوان شرایط واسطه‌ای و منافع اقتصادی و زیست محیطی به‌عنوان پیامد.
در ادامه نتایج حاصل از داده های کمی نشان داد که تمامی مشاغل حوزه انرژی تجدیدپذیر بیومس، به عنوان شغل سبز محسوب می شوند اما میزان سبز بودن آنها متفاوت بوده و با توجه به میانگین رتبه ها، درجه بندی سبز بودن آنها به ترتیب عبارتند از: 1. تعمیر و نگهداری با میانگین5.61، 2. طراحی سیستم با میانگین 4.83، 3. آموزش با میانگین 4.22، 4. نظارت و کنترل کیفیت با میانگین 4.03، 5. جمع آوری با میانگین 3.64، 6. سازنده با میانگین 3.61 و 7. متصدی کار و راهبر سیستم با میانگین 2.06.
نتیجه گیری: ویژگی سبز بودن مشاغل بیومس شامل حل مشکل فناپذیری سوخت های فسیلی، تنوع‌بخشی به منابع انرژی، توسعه پایدار، ایجاد امنیت انرژی، رفع مشکلات زیست محیطی و سلامت ناشی از مصارف انرژی فسیلی و تجدید‌پذیر بودن منابع انرژی می باشند. روش شناسایی و درجه بندی سبز مشاغل به مدیران، برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران در شناسایی و ارائه راهکارهای اجرایی و شناسایی اولویت‌های با تأثیرگذاری چندجانبه جهت مدیریت سبز کمک شایانی خواهد کرد.

 
متن کامل [PDF 657 kb]   (127 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مطالعات کمی و کیفی
دریافت: 1396/8/23 | پذیرش: 1398/2/9 | انتشار: 1398/11/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb