[صفحه اصلی ]     [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 1 - ( 1391 ) ::
برگشت به فهرست نشریات جلد 9 شماره 1 صفحات 29-40
طراحی پرسشنامه شکست های شناختی شغلی: تعیین روایی و قابلیت اعتماد ابزار
ن حسن زاده رنگی، ت الهیاری ، ی خسروی، ف زائری ، م صارمی
استاديار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، allahyarit @yahoo.com
چکیده:   (8733 مشاهده)

  زمینه و هدف: بررسی حوادث نشان می دهد که وقوع بیش از 90 درصد حوادث صنعتی به خطاهای انسانی مربوط است. خطاهای انسانی نیز از شکست های شناختی ناشی می شوند. خطاهای شناختی، خطا هایی با پایه شناختی هستند که در طی انجام وظیفه ای که فرد معمولا آن را بدون خطا انجام داده است رخ می دهند. این اشتباهات شامل مشکل در حافظه، توجه و عمل می باشد. بنابراین، هدف از این مطالعه، طراحی ابزاری جهت تخمین شکست های شناختی شغلی تعیین شد.

  روش بررسی: این مطالعه، یک بررسی توصیفی تحلیلی است. در این مطالعه برای بررسی روایی، سازگاری درونی و تکرارپذیری پرسشنامه شکست های شناختی، به ترتیب از روشهای روایی محتوایی، ضریب آلفای کرونباخ و بازآزمایی استفاده شد. داده ها با استفاده از نرم افزار Excel 2007 و نرم افزار SPSS 15 تجزیه و تحلیل گردید.

  یافته ها: نتایج نشان داد که پنج سوال از 35 سوال مربوط به پرسشنامه شکست های شناختی شغلی از نظر روایی محتوایی پایین بوده و باید رد شوند. و شاخص روایی محتوایی پرشسنامه نهایی مقدار 7/0 محاسبه شد که قابل قبول است. نتایج نشان داد که پرسشنامه نهایی پایا (96/0 = α ) و تکرار پذیر می باشد ( 996/0 = ICC و 001/0 > P ).

  نتیجه گیری: برای سنجش شکست های شناختی شغلی می بایست از یک ابزار قابل اعتماد استفاده نمود. با توجه به نتایج بدست آمده در این مطالعه، پرسشنامه فراهم آمده برای استفاده در محیط های کاری پایایی مطلوب و روایی نسبتا مناسبی دارد.

واژه‌های کلیدی: شکست شناختی، حادثه، روایی محتوا، پرسشنامه.،
متن کامل [PDF 384 kb]   (14468 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation data:
BibTeX | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation data to: CiteULike | RefWorks
Hassanzadeh Rangi N, Allahyari T, Khosravi Y, ZAERI F, SAREMI M. Development of an Occupational Cognitive Failure Questionnaire (OCFQ): Evaluation validity and reliability. Iran Occupational Health Journal. 2012; 9 (1) :29-40
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-708-fa.html
حسن زاده رنگی ن، الهیاری ت، خسروی ی، زائری ف، صارمی م. طراحی پرسشنامه شکست های شناختی شغلی: تعیین روایی و قابلیت اعتماد ابزار. سلامت كار ايران. 1391; 9 (1) :29-40
برگشت به فهرست نشریات دوره 9، شماره 1 - ( 1391 )
مجله سلامت کار ایران Iran Occupational Health
Static site map - Persian site map - English site map - Created in 0.236 seconds with 793 queries by AWT YEKTAWEB 3029