دوره 9، شماره 3 - ( 1-1391 )                   جلد 9 شماره 3 صفحات 11-21 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، fgolbabaei@yahoo.com
چکیده:   (8532 مشاهده)

  زمینه و هدف: با توجه به این ­ که کارکنان در صنایع پتروشیمی با آلاینده ­ های مختلفی مواجهه یافته و در معرض خطرات جدی قرار می گیرند لذا نیاز به یک برنامه جامع ارزیابی ریسک برای تعیین مواد شیمیایی مخاطره ­ آمیز تأثیرگذار بر روی سلامتی افراد مواجهه یافته و همچنین تعیین فرآیندها و وظایف پر مخاطره ضروری بنظر می ­ رسد.

 

  روش بررسی: این طرح تحقیقاتی بصورت مقطعی- موردی در 3 مرحله انجام شد. مرحله ­ ی اوّل شامل شناسایی مواد مخاطره آمیز و تعیین ضریب ریسک مواد شیمیایی، مرحله ­ ی دوّم شامل ارزیابی مواجهه با بنزن و مرحله ­ ی سوّم شامل برآورد ریسک نسبی ابتلا به سرطان خون ناشی از مواجهه با بنزن از طریق مطالعات اپیدمیولوژیک می باشد.

  

  یافته ­ ها: با توجّه به روش ارزیابی ریسک در کل شرکت پتروشیمی مورد مطالعه 40 ماده ­ ی شیمیایی شناسایی شد . بنزن بعنوان مخاطره ­ آمیز ­ ترین ماده ­ ی شیمیایی معرفی گردید. نتایج مرحله ­ ی دّوم نشان داد که افراد سایت من در شیفت ظهر و در سایت آروماتیک با میانگین مواجهه ­ ی 29/4 پی پی ام دارای بیشترین مواجهه با بنزن می ­ باشند. با توجه به نتایج مرحله ­ ی برآورد ریسک نسبی ابتلا به لوسمی در مواجهه با بنزن، بیش ترین میزان ریسک نسبی در کارگران سایت من مربوط به کارگران واحد آروماتیک بدست آمد که با مواجهه ­ ی تجمعی1 4/149 پی پی ام- سال2 دارای ریسک نسبی برابر با 2/3 بودند. همچنین نتیجه ی آزمون آماری نشان داد که بین میزان مواجهه با بنزن و گروه های مختلف کاری ارتباط معنی داری وجود دارد( 001 / 0 >P).

 

  بحث و نتیجه ­ گیری: این مطالعه نشان داد که بنزن با کسب ضریب ریسک 5- 5/4 سطح ریسک 5 را بدست آورد و بیانگر آن است که اقدامات اصلاحی در مورد این ماده ­ ی شیمیایی بسیار مخاطره­آمیز و سرطان­زا باید هر چه زودتر آغاز گردد.  1. Cumulative exposure

  2. ppm- Years

واژه‌های کلیدی: ارزیابی ریسک، بنزن، لوسمی.
متن کامل [PDF 346 kb]   (3850 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۹۱/۹/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۲/۱/۲۰