دوره 9، شماره 3 - ( 1-1391 )                   جلد 9 شماره 3 صفحات 52-59 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات بهداشت کار ، mojtaba.zokaei@yahoo.com
چکیده:   (6952 مشاهده)

  زمینه و هدف : یکی از مهم­ترین دلایل آلودگی صوتی شهری، صدای ترافیک است که موجب اثرات متنوع فیزیکی و ذهنی، اختلال در فعالیت­های روزانه، اختلال در خواب ، افت شنوایی و تأثیر بر عملکرد شغلی می ­ گردد . از این ­ رو ممکن است تمرکز را به میزان زیادی کاهش دهد و موجب افزایش میزان حوادث ترافیکی شود . برخی از مشخصات فردی مانند تیپ شخصیتی روی راندمان و قدرت محاسباتی افرادی که در معرض صدا هستند تاثیر میگذارند .

  روش بررسی : در این مطالعه صدای ترافیک در 10 خیابان شریانی شهر تهران اندازه­گیری و ضبط ، و میانگین تراز فشار صوت که معادل9/72 دسی­بل ، به مدت دو ساعت در اتاق اکوستیک برای شرکت­کنندگان پخش شد. حجم نمونه شامل 80 نفر (40 مورد و 40 شاهد) بود که از دانشجویان دانشکده بهداشت علوم پزشکی تهران انتخاب شدند. جهت تعیین تیپ شخصیتی از پرسش­نامه آیزینک استفاده شد . تخمین زمان جابجایی قبل و بعد از مواجهه با صدای ترافیک با استفاده از برنامه کامپیوتر ZBA اندازه­گیری شد.

  یافته ها : نتایج این مطالعه نشان می­دهد قبل از مواجهه با صدای ترافیک بین تخمین زمان جابجایی درون ­ گرایان و برون ­ گرایان تفاوت معنا­داری وجود دارد. به این مفهوم که درون ­ گرایان خطای کمتری در تخمین زمان جابجایی داشته اند . در حالی­که پس از مواجهه با صدای ترافیک بین تخمین زمان جابجایی درون ­ گرایان و برون ­ گرایان تفاوت معناداری وجود دارد . به این مفهوم که برون ­ گرایان خطای کمتری نسبت به درون ­ گرایان در تخمین زمان جابجایی داشته اند .

  بحث و نتیجه گیری: نتایج نشان می­دهد که صدا در عملکرد تیپ های شخصیتی اثرات متفاوتی را ایجاد می ­ کند؛ انتظار می ­ رود برون ­ گرایان در مقایسه با درون ­ گرایان سازگاری بهتری با صدا در طول فعالیت ذهنی داشته باشند.

 

متن کامل [PDF 336 kb]   (1681 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۹۱/۹/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۲/۳/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۲/۳/۲۵