دوره 10، شماره 2 - ( 4-1392 )                   جلد 10 شماره 2 صفحات 54-64 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghasemzadeh A, seyid abbaszadeh M M, hassani M, hashemi T. Study of the fitness of the causal-structural relations among personality traits, stress and job performance considering the mediating effects of individual accountability. ioh. 2013; 10 (2) :54-64
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-674-fa.html
قاسم زاده علیشاهی ابوالفضل، سید عباس زاده میر محمد، حسنی محمد، هاشمی تورج. برازش روابط علی - ساختاری ویژگیهای شخصیتی با استرس و عملکرد شغلی با توجه به اثرات میانجی رفتار پاسخگویی فردی. سلامت كار ايران. 1392; 10 (2) :54-64

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-674-fa.html


دانشگاه ارومیه ، ghasemzadee@yahoo.com
چکیده:   (6380 مشاهده)

  زمینه و هدف: از آن جا که اعضای هیات علمی از مهم ­ ترین سرمایه ­ های مراکز آموزش عالی به شمار می­روند، بررسی و شناسایی عوامل مرتبط با این منابع که می ­ توانند بر عملکرد و استرس شغلی آنها موثر باشند، از اهمیت روز افزونی برخوردار شده است. بر این اساس هدف پژوهش حاضر بررسی اثر میانجی رفتار پاسخگویی فردی در روابط علی وجدان و توافق پذیری با استرس و عملکرد شغلی اعضای هیات علمی بود.

  روش بررسی: به منظور انجام این مطالعه نمونه­ای به حجم 250 نفر عضو هیات علمی به روش نمونه­گیری تصادفی طبقه­ای از سه دانشگاه دولتی انتخاب شدند. داده­ها از طریق مقیاس پنج عامل بزرگ شخصیت نئو، پرسشنامه استرس، عملکرد شغلی و پرسشنامه پاسخگویی فردی جمع­آوری گردید. به منظور ارزیابی روابط بین متغیرهای مکنون و اندازه­گیری شده در الگوی مفهومی، از مدل­یابی معادلات ساختاری استفاده شد.

  یافته­ها: نتایج نشان داد که ویژگی شخصیتی با وجدان بودن با استرس رابطه منفی و معنی­دار؛ با احساس پاسخ­گویی رابطه مثبت و معنی­دار و ویژگی شخصیتی توافق پذیری با عملکرد رابطه مثبت و معنی­دار و با احساس پاسخ­گویی رابطه منفی و معنی­دار دارد. همچنین نتایج نشان داد که رابطه بین با وجدان بودن و استرس شغلی از طریق احساس پاسخ­گویی میانجی­گری می­شود. نقش میانجی پاسخ­گویی احساسی در رابطه بین ویژگی شخصیتی توافق پذیری و عملکرد شغلی نیز تائید شد.

  نتیجه گیری: بر اساس یافته­های پژوهش، پاسخ­گویی فردی رابطه بین ویژگی­های شخصیتی با استرس و عملکرد شغلی را تحت تأثیر قرار می­دهد. این نتایج بر ضرورت بازشناسی نقش میانجی پاسخ­گویی فردی در بررسی رابطه علی ویژگی­های شخصیتی وجدان و توافق پذیری با استرس و عملکرد شغلی تأکید می­کند.

 

متن کامل [PDF 375 kb]   (4985 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: شخصیت و رفتار سازمانی
دریافت: ۱۳۹۰/۱۲/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۲/۷/۲ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb